
A Reiki Nyomában III: A Reiki meghatározása – javítás
A Reiki Nyomában I. kötetében tévesen véltem úgy, az Usui Shiki Ryoho tradicionális reiki, valamint hogy a Reikinek megmaradt a formája Japánban a kezdetektől, illetve azóta hogy Usui Mester tanítani kezdte. Ami a Reiki Nyomában I. kötetében szerepel a reiki fokozatairól, szintjeiről – az valójában csak az Usui Shiki Ryoho irányzatra igaz.
Most már ideje megadni a Reiki definicióját.
A Reiki egy energetikai gyógymód, melyet Usui mester kapott meg a Kurama hegyen böjtölése idején. A Reikinek kezdetek óta változatlan formája az átadást tekintve – nincs. A Tradicionális Reikit japánban viszont őrzi mai napig az Usui Reiki Ryoho Gakkai, melyet Usui mester maga hozott létre. A tradícionális reikit Usui Reiki Ryoho néven csak az Usui Reiki Ryoho Gakkai tanítja. Ugyanakkor ma már felhatalmazást kapnak nyugati tanítók is az eredeti reiki megismerésére s tanítására – tehát a tradicionális reiki más reiki iskolákban is megjelenik már, de ezen iskolák nem használják az Usui Reiki Ryoho nevet, mert bár azonosak a praxisok, a behangolási eljárás, mégis Japánon kivül igyekeznek más neveken dolgozni, tiszteletből.
A Reiki fenti szervezetben sem volt változatlan. Teljesen téves információ, hogy Usui mester a Kurama hegyen kapta meg a szimbólumokat – ez nem igaz. Hogy hogyan kerültek a Reiki rendszerébe, melyiket ki tette bele, azt a tradicionális Reiki őrzői jól tudják, jelenleg nem kerül nyilvánosságra. Usui mester nem is akarta, változatlan legyen a formája, tanitványaira bízta hogy fejlesszék, s ez az Usui Reiki Ryoho Gakkaiban nagy felelősséggel a mai napig is folytatódik.
Teljesen tévesek azok a nyugaton terjedő állítások, a Gakkai valami katonai szervezet féle lenne, vagy katonás fegyelem lenne jelen s mindenki egyenruhában jár, minden csoportjukban minden ugyanúgy van – aki ilyeneket terjeszt, nem tudja milyen egy igazi szellemi tradíció.
A Reikinek azonos behangolási eljárása sincs, tehát erre sem lehet hivatkozni, hiszen akkor már az Usui Shiki Ryoho sem lenne Reikinek tekinthető. A szintek sem azonosak, hiszen lehet számukat tekintve egyező – a japán reiki és a Shiki Ryoho esetében – mégis mások a szintek, mert a japán reikinél spirituális lépcsőfokok, a Shiki Ryohoban viszont nincs spirituális feltétele, eltömegesedett s személyiségfejlesztő, ego-csiszoló módszer lett belőle, nem szellemi út, sem gyógymód.
Akkor hogyan lehet a Reikit definiálni?
Nos, Reiki az, amely tanítók láncolatán át adódik át, a tanítására felhatalmazott személyek által. Amit ők adnak tovább, egy behangolási eljárással, az Reiki – független attól, hány szimbólumot, milyeneket használ.
A tradícionális Reiki az, melynél a Reiki szellemi út, szintjei spirituális, elérendő lépcsőfokok s a spirituális szint elérése UTÁN kapja meg az illető a szint elérését s a tanítói valóban Mesterek. Természetesen a tanátadási vonal Usui mesterig visszavezethető.
A nyugati Reiki ma már gyógymódként sem meghatározható, rengeteg reiki oktató nem gyógyított, mégis tanítja. Hogy egy egy reiki stílus azután mennyire hatásos, mennyire van meg a Reiki eredeti gyógyhatása – az nagyon változó, hiszen minden, nem megvilágosodott ember által létrehozott változtatás nem hozzátesz, hanem elvesz a Reikiből, csonkitja, torzítja.
Felmerül a kérdés, a RAI szervezet esetében mi a helyzet? Ez a kérdés annyira bonyolult, másik irásban adom meg rá a választ.
Tehát a Reikinek NEM ismérve, hogy
hány szimbólumot használ,
sem az avató eljárás azonossága nem áll fenn,
sem a szintek száma.
Az egyetlen azonosság a Reiki iskolák sorában, hogy az átadási lánc Usui mesterig tart visszamenőleg s minden tanító megkapta a vonalon a tanításra a felhatalmazást.
Igy bizony mára vannak jó reiki iskolák s rosszak, vannak jó reiki oktatók s rosszak s nagyon rosszak is.
Nyugaton kezd terjedni egy megújulás, egyre több nyugati reiki mestert Japánban tanítanak, akik azután kisebb nagyobb mértékben fel tudják javitani a nyugati reikit. Ez egy lassú folyamat s nagy az ellenállás ezzel szemben a régi reiki tanitók egy részéről nyugaton, de csak egy hangos részüknél. Magyarországon is voltak akik az első tanítók közül teljes szivvel, hálásan jöttek gyakorolni velünk, mások elzárkóztak vagy csak a technikák érdekelték őket, a gyakorlás nem volt fontos. Volt akit csak szimplán már nem érdekelt.
Szóval a Reiki világa sokszinű mára, s ez rendben van. Mindenki megtalálhatja, ami neki a legjobb.