
Válasz Kövesi Péternek
Kövesi Péter régi oktatója magyarországon az Usui Shiki Ryohonak, s persze határozott véleménye van arról évtizedek óta, szerinte mi is lenne a reiki tradíciója. Afféle véleményvezér volt sokáig az Usui Shiki Ryohoban, jó sajtó kapcsolatokkal, a reikiről a más vélemények nem igazán kaptak nyilvánosságot. A véleményét már több mint 20 éve különféle eszközökkel, módszerekkel szerette volna a többi reikisre is ráerőltetni. Noha ilyen kísérletei egyre kevesebb sikert arattak s aratnak, a legutóbbi 2016-os próbálkozásuk a MATURE szervezet részéről pedig nagy kudarcba fulladt (az általuk meghírdetett s erősen reklámozott országos reiki találkozóra csak ők maguk mentek el) – tudom, nem adja fel.
De vajon hogyan lehetséges hogy olyan valaki akarja megmondani a tutit a tradícionális reikiről aki maga nem is ismeri sem a Tradíció mibenlétét, sem a tradícionális reikit, sem a tradícionális reikisekkel nincs kapcsolata? Ez igy nagyon … hmmm….. „bátor” (?) dolog.
Addig működhet, míg nincsenek olyanok akik ismerik, élik, gyakorolják a Tradícionális Reikit s erre van bizonyíték is.
Vagyis minden jó ha vége jó, és itt a vége, öntsünk hát tiszta vizet a pohárba. Mi ismerjük magyarországról egyedül a maga teljességében a Tradícionális Usui Reikit, mi gyakoroljuk, őrizzük s taníthatjuk is. Ahogy 2007.-ben megfogadtuk, Japánban tanultuk a tradícionális reikit, évek alatt lépésről lépésre, kaptunk beavatást is, majd végül felhatalmazást tanításra is. Tehát nem csak a gyakorlatait ismerjük, hanem Usui mester valódi élettörténetét és az Usui Reiki Ryoho Gakkai történetét is egészen a mai napig s kapcsolatban vagyunk a világszerte az Usui Reiki Ryohot tanító, szintén Japánban a tanítására felhatalmazást kapott többi tradicionális Usui Reikit őrző, gyakorló s tanító szervezettel.
Vannak országok, ahol ennyi elég hogy ne vegyék komolyan a szerzőt, mulatságosnak tartsák törekvéseit és kész.
Igen ám, de magyarországon nincs kifejlődve egy ilyen radar az emberekben, sem a kritikai érzék. Sokaknak elég valaki azt állítja, ő a dalai láma reinkarnációja vagy Jézusé vagy emeletes butaságot terjeszt azzal hogy a dalai láma mondta…. és máris kering a Facebookon s rengetegen bedőlnek az ilyen megtévesztéseknek. Vagy akár azt mondja: én tradícionális reiki mester vagyok, s az emberek mélyebben ott nem gondolkodnak el ilyen dolgokon.
Sok évi közös munkánk van abban más reikis szervezetekkel, teljes tanátadási vonalakkal is abban, magyar reikis körökben kifejlődőtt már ez a radar, illetve sok magyar reiki mester már tudja az igazat a japán reikivel kapcsolatban is, igy rájuk nem hatnak már az ilyen próbálkozások.
De akik még nem tudják mi a Reiki, védtelenek az olyan módszerek s hatásaik ellen, melyben valaki ír egy cikket saját honlapjukon – hálisten máshol már nem nagyon kapnak teret az ilyen „kinyilatkoztatások” – amelyben szavakkal operálva kételyt, bizonytalanságokat ébreszt a neki nem tetsző reikisekben akár úgy hogy valótlanságokat állít velük kapcsolatban, majd megveregeti saját vállát, hát bizony nem lehet más a végső s helyes következtetés mint hogy ők csinálják egyedül jól, mindenki rosszul csinálja rajtuk kivül. Ők a világ közepe, punktum.
Miért írok ezekről a dolgokról? Mert csak akkor hagyják abba, adják fel, ha velük teszik meg ugyanazt, amit ők olyan boldogan és szívesen másokkal. Ráadásul amit én itt nyilvánoságra hozok, azok tények, ma már bizonyíthatóak. Én nem egy nézőpontból, valami „én személyes véleményem kell hogy legyen a jó” szempontból vizsgálom és kutatom több mint 25 éve a Reikit, történetét a gyakorlása mellett, eredeti forrásanyagok alapján, amik főleg klasszikus japán nyelvűek. Letettem minden saját vagy Shikis véleményt, elképzelést a reikiről, hogy megtudhassam, mi az igazság. Csak így lehet hozzá eljutni ugyanis.
Előzmények: Kövesi Pétert személyesen ismerem, a MATURE elődjét én alapítottam meg, az Usui Shiki Ryoho rendbe tételére. Ez viszont a szervezetben lévő, a vonalaikon lévő problémákkal szembe nézni, azokat elismerni nem akaró Usui Shiki Ryoho vonalvezető tanítók erős ellenállása miatt teljesen lehetetlenné vált.
Miután kiderült, abban a szervezetben nem is az a cél, a reikit rendbe tegyük hanem hogy egyes régi reiki mesterek úgy mutathassák meg magukat, mintha náluk mindig minden rendben lett volna a reikit illetően, otthagytuk azt a szervezetet s megalapítottuk az Usui Szellemi Iskola Közösséget a valódi tradícióért. Bár ide is be akartak lépni s afféle lovagrenddé akartak minket a maguk számára alakítani, nem engedtük be őket. Ekkor persze kirekesztésről kezdtek beszélni de minket nem tudtak meghatni – már láttuk hogy ahol ők vannak, ott a Reikit nem lehet rendbe tenni. Nyílvánosan kinyilvánítottuk, mivel a tradícionális reiki már csak Japánban létezik, oda megyünk, ott fogunk tanulni, úgy gyakorlunk ahogy a japán mesterek megmutatják. Belső ellenállás nélkül megyünk ki, minden saját véleményt előre letéve arról, mi is a reiki, mi a tradíciója?
Ez persze Kövesi Péternek s például a néhai Király Istvánnak, a MATURE akkori másik vezetőjének egyáltalán nem tetszett. Ennek ellenére, mikor az első utunkra sor került Japánba, a MATURE 3 tanítójának is lehetővé tettük, velünk jöhessenek. Kár volt, nagy hibám volt hogy magunkkal vittük őket. Azután jött a Jikiden Reikivel is a konfliktushelyzet egyik tanítójuk miatt stb. Ha ez volna a tradíció, én vagyok a római pápa – gondoltam már akkor.
Ez az írása amire válaszolok nyílvánosan, évek óta fent van a MATURE reikis szervezet oldalán. Sokszor kértük a Mature vezetőit, Kálazit s Kövesit, sőt a MATURE minden tagját, vegyék le. Nem tették. Most már ne is tegyék, jó hogy ott van – megmutatja hogyan gondolkodnak a tradícionális reikiről, reikisekről.
Akkor a válaszom: (Idézőjelben Kövesi végre saját névvel vállalt írása – évekig névtelenül volt kint a honlapjukon ugyanis, dőlt betűvel a válaszaim.
„Fundamentalista szemlélet
„Ahogyan a reiki valós történeti adatai egyre jobban hozzáférhetőek lettek”
(Már a cím ugye jellemző, elrettenteni, megbélyegezni a célcsoportot egy szóval – zseniális dramaturgia, az Elme embereire jellemző húzás. A hideg számitó ész jelenlétét mutatja).
Nem lettek. Reiki mesterek a világban, sok országból keményen megdolgoztak érte éveken, sőt évtizedeken át, köztük én is – míg mások gáncsolni próbáltak minket, rágalmazni felháborodásukban amiért a reiki gyökerei felé fordultunk s kimondtuk, nem tekintünk titeket a magyar reikisek vezetőinek, se nagymestereknek, se rangidőseknek s nem vagyunk kíváncsiak a tőletek származó elméleti reikire, egyéni saját elképzeléseitekre. Nemet mondtunk a reikiseket uralni akaró törekvéseitekre is, s arra hogy úgy próbáltatok tenni, mintha a ti vonalaitokon mindig minden tökéletesen rendben lett volna – mert nem így volt, nem így van.
„nem túl jellemzően”
Hálisten jellemzően, világszerte már. Csak ti nem tudtok róla, mert nem vagytok benne a reiki nemzetközi belső körében.
„de kialakulóban van egy, jobb szó híján „fundamentalista” szemlélet, ami semmi mást nem tud elfogadni reikinek, mint ami a kezdeti években, Usui működése alatt ismert volt, illetve amit vélhetően a Reiki Ryoho-nál, a Reiki Gakkai-ban elfogadnak, Japánban.”
Ez egyszerűen nem igaz. Annyit mondtunk, nem tradícionális reiki, s a MATURE vezetőinek – Kálazinak s Kövesinek – ez fáj igazán. Nem jó szembesülni vele, nincs közük a tradícionális reikihez – sőt sosem volt, mert az Usui Shiki Ryoho se tradícionális reiki. És van rá jobb szó, Japánban tudják, ismerik. Úgy hívják amit mi is gyakorlunk – TRADÍCIONÁLIS REIKI.
„Csak az Usui által használt néhány kézpozíciót tekintik hitelesnek”
Úgy látszik, a szerző a Reiki alapiratait sem ismeri , legalábbis nem emlékszik rájuk. Az Usui Reiki Hikkeiben már benne van, a Reiki már akkor se kézpoziciókról szólt. Az pont az Usui Shiki Ryohoban volt így.
„hangsúlyt fektetnek a Gassho meditációra, a Gokai-ra, a Meiji versekre”
Mivel pont ezek például a Tradícionális Reiki alap napi gyakorlatai… Ez is benne van az Usui Reiki Hikkeiben. Én úgy tudom, a Reikit Usui mester alapította, nem a MATURE oktatói. Nem ők meditáltak, nem ők hoztak áldozatokat azért hogy a Reiki a világban megjelenhessen. Az Usui Mikaomi mester volt, így jogában állt megadni mint alapító Megvilágosodott Mesternek, mik módszerének alappillérei. Igazi Tradícionális Mester nem is akarná sose azokat letagadni, attól a Reikit, a Reikiseket megfosztani, mást behozni a helyére s azt Tradíciónak nevezni. Persze, akik csak mondják magukat tradícionálisnak, honnan is ismernék legalább az alapjait? Akik csak oktatják de maguk nem gyakorolják? 30 év is lehet kevés rá, valakik az alapokig legalább eljussanak vagy sose fognak.
„A Gakkainált használt „mágikus””
A szerző teljesen tudatlan a Gakkait illetően – mi akik ismerjük a Gakkai gyakorlatait, elmondhatjuk, nincs benne semmi „mágikus”.
„néha bonyolultnak tűnő technikák használatára”
Egyáltalán nem bonyolultak, a szerző megint olyanról állít valótlant, amit nem is ismer.
„csak a gyógyítás fontosságának a kiemelésére”
Ismét valótlanságot állít a szerző. A tradícionális iskolákban gyógyítanak nem csak oktatnak s igen, a reikivel, segédeszközök nélkül is sikeresen. Sajnálom, ha a szerzőnek több évtized után se megy a reikivel gyógyítás, ezek szerint mai napig sem. Akit nem jár át a Reiki, nem gyakorolja csak oktatja, annak nem is lehetnek róla mély tapasztalatai. Továbbá, egyáltalán nem csak gyógyításról van szó, de aki semmit nem ismer a Gakkaial kapcsolatban, arról csak csak feltételezései, elképzelései vannak, könnyen téved ilyen óriásiakat sorozatban.
„és lehetőleg japán szövegeket használnak”
A karatéban is illik ismerni s megtanulni legalább a gyakorlatok neveit… fiam 6 évesen kivűlről fújta a karate japán szavait. S persze hogy használjuk, sok nyelvre le is fordítottuk őket, hiszen azért kaptuk meg, hogy használjuk. Japánban nagy tisztelettel őrzik Usui mester és tanítványainak irásait, feljegyzéseit, betegkezelési összesítéseiket stb. Döbbenetes volt látni, Japánban 1920-as években sokkal hatékonyabb volt a betegek kezelése s sokkal gyorsabb, mint magyarországon jelenleg például, pedig akkor alig néhány praxis létezett még, a Gakkai tiszteletreméltő mesterei évtizedek alatt bővitették a praxist. Azóta még gyorsabb Japánban a betegek gyógyulása igen súlyos esetekben is, ahogyan nálunk is. Akik nálunk lettek hivatásos gyógyítók, olyan betegségeket képesek gyógyítani mint a sclerosys multiplex, lyme kór, nyelvgyökrák, áttétes csontrák, chrohn szindróma s még hosszan sorolhatnám.
„és teljes mértékben elutasítják mindazt, amivel a nyugati reiki gyakorlók tapasztalatai alapján a II. világháború után gazdagodott a reiki eszköztára”
Gazdagodott???? A reiki 3/4 része elveszett nyugaton. S egyre jobban ez történik. Egy csomó nyugati reiki mester magát se tudja meggyógyítani! Miben gazdagodott? Hogy egyesek már vagy 70 szimbólumot találnak ki hozzá? Vagy elméletekkel, amikkel a gyakorlati tapasztalatok hiányát próbálják ellensúlyozni jó páran? A Reiki útja 90% gyakorlás, állandó tapasztalatszerzés betegek kezelésével. 10 % elmélet, amire bőven elég amit az alapító megvilágosodott mester kinyilatkoztatott, mert mai napig mind érvényes.
„Elutasítják, hogy a reiki gyakorlók a reiki mellett más gyógyító-segítő módszert is használhassanak.”
Ez sem igaz. Mi nem használunk – de jól tudjuk vannak akiknek a Reiki nem megy. Tehát nem utasítjuk el – egyszerűen a reikit ha valaki jól végzi, nem kell semmi más. Kövesi Péter mikor megtudta, „csak” reikivel kezeljük a betegeket, emberkísérletezésnek nevezte – tehát Usui is „emberkísérleteket” folytatott szerinte s Hajasi is, Takata is a vonalán. Nyilván csak Kövesinél érte el azt a csodás csúcsot a Reiki, hogy más módszereket kell használni a betegek esetén hogy legyen eredmény. Pedig egy jó reiki kezelő esetén a reiki az, ami tökéletesen elég. Erre több száz nálunk meggyógyult beteg a bizonyíték, köztük áttétes rákosok, volt Chrown betegek, stb. Vagy ott vannak azon tanítványaim, akik HASNYÁLMIRIGYRÁKOS beteget gyógyítottak meg sikerrel, 3 héttel a legelső képzés után! Vagy említhetem azon barátom esetét is, aki épp költözésem előtt jött el hozzám s azt mondta: „Ide hallgass, hólyagrákom van s nem akarok megdögleni. Tudod hogy semmilyen hókuszpókuszban, módszerben nem hiszek. De benned hiszek, s azt teszem amit mondasz.” De épp kisgyerekeimmel költöztem akiket egyedül neveltem akkoriban már, így a feleségének adtam behangolást s mutattam meg, mit, hogyan kezeljen beteg barátomon. Három hét múlva ment kontrollra, többször visszahívták mert nem értették – teljesen meggyógyult ugyanis. A felesége előtte nem is találkozott a Reikivel. De természetesen akinek nem megy a gyógyítás a reikivel, persze hogy mást használ inkább vagy mellette. Ettől függetlenül persze oktatja hogy milyen jó gyógymód a Reiki. Nem sajnálatos hogy tapasztalata viszont nem nagyon van? S mennyi „mester” tanítja így a reikit ma már… . Ezt nem is értem, hogy oktathat valaki olyat, amit igazából lehet nem is ismer, s nem tud sikerrel alkalmazni?
„A fundamentalizmus gyakorlatilag megtagadja a reiki fejlődőképességét, és megrögzíti azt egy lassan száz éve volt állapotában.”
HAHAHA! Hát ilyennel nem találkoztam, sőt Japánban többször mutattak valamilyen újabb praxis lehetőséget, amit a többi mester is kipróbálhat, s ha mindenkinél beválik, bekerül a közös eszköztárba. Szerző megint bebizonyítja, nincs benne a Reiki belső világában. Magyarországon sajnos ez a természetes, a jó mestereket, szakembereket onnan elüldözik, megpróbálják kicsinálni, befeketíteni, hamisan vádolni. Hálisten évek óta más országban élek, s azóta ilyen dolgokban nincs részem. Más országokban (eddig 9 másik országban jártam azóta) annak van becsülete, aki megdolgozik a sikerért, áldozatokat hoz, nem annak aki gáncsolni igyekszik a szorgalmasan igyekvőket, s megpróbálja ellopni a sok munka gyümölcsét hirtelen magának amikor már van eredmény.
„Mivel azonban a Gakkai nagyon kevés anyagot engedett közzétenni”
Akkor mi van nálam is a könyvespolcon? 🙂 Egy sor könyv tőlük, klasszikus és modern japán nyelven? Más kérdés, akárkinek nem adják oda, főleg nem annak aki évek óta a Gakkai ellen beszél azért mert őt nem fogadták, hiába járt emiatt Japánban. Egyébként, ennél több nem is kell, mert a Reiki nem elmélet s e könyvek többsége a gyakorlati tapasztalatokat mutatja be, összegzi, elmélet nem sok van benne.
„nyugati tanítványokat mindezidáig nem fogadnak”
Kövesi erről sem tud hát, hogy fogadnak? De igen, tudnia kell. Doi szenszei is nyilvánosan elmondta, angol nyelven elérhető a neten hogy „úgy látszik nyugaton pletykák terjednek arról, hogy az Usui Reiki Ryoho Gakkai nem fogad külföldieket vagy más reiki iskoláktól érkezőeket”. Vagy tudja de direkt mondja azt, nem fogadnak. Egyáltalán miért hiszi magáról Kövesi, hogy majd a Gakkai mesterei neki be fogják jelenteni, ők Japánban kit fogadnak? Esetleg Kövesitől kellene szerinte erre engedélyt kérniük? UGYAN MÁR! Szerinte akkor mi keletiek vagyunk? És a többi csaknem 50 nyugati mester aki náluk gyakorolt, tanult, tanul? S akik szintén az Usui Reiki Ryohot taníthatják már? Se a németek, se a spanyolok nem nyugatiak, se az angolok, se az amerikaiak?
„illetve a beavatási rendjüket sem ismerjük”
Kövesi Péter természetesen nem ismeri. Mi igen, s erre már 6 magyar tanú van eddig, akik szintén ismerik. S lesz egyre több.
„a fundamentalista irányzat hívei sokkal inkább elképzelésekre támaszkodnak, mint átadott tanításokra és tényekre”
Elképzelései Kövesi Péternek vannak a tények alapján. Elméletei, amikre mi már régen nemet mondtunk. Nekünk nem egy elméletre volt szükségünk arról, őszerinte vagy más szerint, mi lehet a reiki tradíciója vagy mi lehetett, hanem magára a reiki tradíciójára. S azt Japánban találtuk meg, kaptuk meg. Amúgy a mi Tanátadási vonalunk: Usui – Taketomi – Koyama – Doi – s utána a közösség tanítói szerepelnek. E vonalon biztos, hogy rendben van a tradíció, hiszen hárman a Gakkai elnökei is voltak.
„A Reiki Ryoho Gakkai által beavatott reiki mester nincs Nyugaton”
Hát, lehet ez nagy ütés lesz, de már sok van. S ismerjük is egymást, tudjuk kik azok.
„így Magyarországon sem”,
Magyarországon MÁR nincs, elhagytuk mind, elég volt abból hogy mi vért izzadunk s mások gáncsolnak. Ez is olyan „magyaros” „magyar ezoteriás” dolog, ott mindez belefér sajnos. Csak mert nem nekik sikerült. Elég sok országban örülnek nekünk, sőt eddig mindegyikben ahol jártunk. Más országokban nem belénk rúgnak hanem elismerést s támogatást kapunk.
„így gyakorlatilag az Usui Shiki Ryoho irányzat beavatásával adják tovább a reikit”
A japán mesterek tudják hogyan avatunk, ők tanították meg, hozzájuk járunk rendszeresen Japánba sőt mi is adhattunk már nekik gyakorlásokon Japánban avatást, ellenőrizték jól gyakoroljuk-e amit megtanítottak. És se Kövesinek, se másnak a MATURE szervezetből semmi köze hozzá. Ő kialakíthat maga körül egy olyan látszat-képet mintha a reiki világhirű tekintélyes alakja lenne, de hát egyáltalán nem ez a helyzet. Japánban semmit nem számit, mit tart ő a reiki tradíciójának – ez van. Ő ugyan hívathatja magát rangidős mesternek, akár a szentséges atyauristennek is, de már 2016-ban megtapasztalhatta, mennyire nem érdekli már a magyar reiki reikiseket se az, amit ő gondol, vél a reikiről.
„azaz – szándékukkal ellentétben – mégsem a „tiszta” Reiki Ryoho-t képviselik”.
Ezt hálisten Japánban döntik el, igen tiszteletreméltó neves japán reiki mesterek, az Usui Reiki Ryoho Gakkai mesterei, ebben egyedül ők az illetékesek, nem pedig egy mellékfoglalkozású magyar reiki oktató.
„A tradicionalizmus másik felfogása támogatja és elfogadja a szintézist is. Megtartja, illetve visszaállítja az eredeti átalakulásmentes, a Takata mester által továbbadott és Nyugaton elterjedt Reiki alapvető módszereit”
Miféle tradíció? Kövesi Péter vonalán is két teljesen másik szimbólumot használtak, mint az Usui Shiki Ryoho-t képviselő Reiki Alliance-nél van. Ez volna a szintézis? Még hogy átalakulásmentes! Ha az lenne, a Jikiden Reiki (Hajasi mester tanítása) s az Usui Shiki Ryoho (Takata mester tanítása) teljesen ugyanaz lenne – hát nagyon nem az. Sőt akkor az Usui Reiki Ryohoval is azonosak lennének. De ez nem így van, bármilyen keserű is a pirula. (Egy másik írásomban be fogom mutatni, mennyire más a nyugati s a japán reiki). Sőt, az Usui Shiki Ryoho Takata által avatott mesterei döbbenten néztek egymásra nem sokkal Takata mester halála után, mert már ők sem ugyanazt a tanítást kapták. Tanítónként már akkor voltak eltérések. Jobb lenne szembe nézni a tényekkel, mi hogyan volt a valóságban, mint vetíteni olyan dolgokat, amelyek nem igazak – csak azért hogy egy ember magát tradícionális mesternek nevezhesse, amit valami rangnak vél – tévesen.
„és azokat az új módszereket a reikiben, amelyek a mai nyugati ember problémáira és élethelyzeteire tudnak segítséget adni, (például a mai pszichoszomatikus felfogást, természetgyógyászati módszerek komplex alkalmazását a reiki mellett stb.)”
Ez a felfogás a MATURE-szervezetnél létezik, forrása szerintem Kövesi Péter. S más eszközökre, módszerekre csak azoknak van szükségük, akiket a Reiki nem jár át, s annak biztos megvan az oka, miért nem… Bárki elmehet Reiki tanfolyamra, s gyakorlatilag már az első időkben is magyarországon bárki lehetett s lett is reiki mester, nem nagyon volt kiválogatás, noha próbálkoztak vele nyilván. Nem sikerült, sajnos az eredményt láthatjuk. Mivel nem mesterek, hanem tanítók hozták el ide a reikit, nem tudták megítélni, kiben mi van. Nem találkoztam az általam ismert japán reiki iskolákban olyan reiki tanítókkal, akik ne lettek volna mind gazdag gyakorlati tapasztalatokkal rendelkezőek, híresek a „csak” reikivel elért gyógyításaik. Nyugaton vannak bizony pszichopata és szellemileg sérült reiki mesterek is, magyarok is. Ez volna a fejlődés? Vagy hogy szemtől szembe kedvesnek mutatjuk magunkat, majd intézkedünk nehogy X reiki tanító Debrecenben vagy Nyíregyházán kapjon lehetőséget a bemutatkozásra? Igen, erről is tudok.
„Igyekszik kiszűrni a New Age zavaros gondolati hatásait és spirituális praktikáit.”
Hogy kerül egy tradícióba new age? Amit ki kell szűrni belőle? Ha van benne, akkor nem tradíció. S ki dönti el, mit kell kiszűrni? Ha olyan aki maga nem is ismeri a tradíciót, ugyan hogyan is tehetné ezt meg? Ha ki akarja szűrni a tévtanokat, lehet a MATURE-ben kezdeni – például miért nem kér soha bocsánatot néhány ottani reiki „mester”, és mivel ideologizálja ezt meg?
„Emellett törekszik integrálni, újra megtanítani a nyugatra mindeddig nem átjött módszereket, technikákat és nagyobb szerepet adni az eredeti szellemiségű gyógyításnak és spiritualitásnak, meditációnak, buddhista szellemiségű (de a ténylegesen buddhistává válást nem megkövetelő) segítő-gyógyító mentalitásnak.”
Ez szép – buddhista szellemű de nem buddhista… Továbbá, a Reiki nem technika. Nem módszerek összessége. Használ praxisokat, de a lényege olyan, amit a hideg számíthgató ész Emberei soha nem tudnak megtapasztalni, elérni – ahhoz szív kell, nagy nagy szív s nem gondolkodás.
„A nyugaton megjelenő mai japán tanítók (pl.a Jikiden Reiki irányzattól) ezt az eredeti hagyományokra alapozott, de a mai nyugati ember felfogását és igényeit, illetve az újabban kialakult (és működőképes) gyakorlati reiki-módszereket is használó felfogását – azaz a reiki élő és fejlődőképes mivoltát – elfogadják és elismerik.”
Én más japán Jikiden Reiki tanítókat ismerek ezek szerint? Én arra emlékszem, a Jikiden Mesterek először valódi választ adnak, de amikor valaki aki kérdez még a megkapott válasz után is továbberőlteti hogy de szerinte igenis ez van – akkor szépen ráhagyják. A nyugati „mester” aztán veri a mellét, tessék, lám neki volt igaza… Pedig teljesen más történt. A konok önfejűekkel nem foglalkoznak tovább a japán mesterek, rájuk hagyják ragaszkodásaikat s nem veszik már komolyan. Valódi tudást ugyanis csak üres pohárba lehet tölteni. Akinek eleve vannak elképzelései a tradícionális reikiről mint az írás szerzőjének, nem juthat a közelébe. Semmi értelme nem lenne. Aki elképzelésmentesen érkezik s tiszta szívvel, ő célba ér. Japánban így működik. S ott a legravaszabb nyugati emberről is hamar leveszik, miféle, mik a valódi céljai, s nem kerülhetnek a tradíció közelébe. Mert az a Tradíció hanyatlását jelentené. Mi nem csak a Reiki tradícióját ismerhettük meg Japánban. Több másikat is. Nem csak Reiki mestereknek mutattak be, hanem több más japán energetikai gyógymód japán vezetőinek is, megismerhettük a Tea szertartást és például a Noh színház tradícióját, és több, szintén az Edo-kor óta létező tradíciót.
Zárásul:
Ismét azt mondom, amit évek óta: Magarországon csak akkor lesz változás igazán, ha a Reikiseknél a Hivatásos Reiki Gyógyitók, mesterek a meghatározóak, nem azok akik sok minden más mellett foglalkozgatnak a reikivel is – s noha náluk ez mellékes dolog, mégis hatalmat akarnak benne maguknak. Valószínű ennek oka a gyakorlás hiánya. Sajnos már az első magyar reiki mesterek nem lettek kiválogatva, így korán bekerült a magyar reikibe a sötétség s megjelentek a korán elbukott Sötét Mesterek, mint a Jogával is ez megtörtént. Annyit lehet tenni, a tiszta vonalak őrzik tovább magukat, gyakorolnak. Magyarországon mindig nagy volt a kereslet az utánzatokra, másolatokra, a látszódókra. Ez nem is fog ott megváltozni. De ott is vannak jó reiki iskolák, felkészült s megbízható reiki tanítók.
Fodor György
2018. október 12.